24 kwietnia

O zmarnowanym potencjale

Bibi miała kiedyś wielbiciela, bardzo nią zainteresowanego. Co prawda nie potrafiłby rozpoznać jej na zdjęciu (gdyby zaszła taka konieczność), bo nigdy wzrokiem nie sięgnął jej twarzy (o urodzie wybitnie radiowej), niemniej ślinił się był na jej widok nieprzytomnie, a w zasadzie na widok poprzedzających ją dwóch grzechów ciężkich, na których oczami się zawieszał i tarzał się w nich, i pławił, i wyczyniał dzikie, wyuzdane harce. Tak był urodą Bibi zachwycony, że gotowy był się z nią ożenić i to natychmiast, by z zapamiętaniem emablować jej klatkę piersiową oraz, niejako przy okazji, płodzić potomstwo. Choć Bibi obdarzona przez naturę wyjątkowo solidną obłą konstrukcją gotowa była płodzić i rodzić nawet trzy razy w roku, byle tylko matką zostać, doszła jednak do wniosku, że absztyfikant ów, choć nieźle wyglądał, to jednak do niej nie pasował. Intelektualnie. No bo jąkał się, kiedy rozmarzonym wzrokiem po jej biuście się błąkał. Dała mu więc kosza. Niestety sama również na koszu została, bowiem żaden inny zalotnik (jak dotąd) się nie objawił i dobiegła czterdziestki nie zdoławszy zrealizować swojego planu macierzyńskiego. Narzekanie na macierzyńskie niespełnienie stało się ulubionym tematem jej monologów, snutych smętnie przy unoszącym się melancholijnie dymie papierosowym i hektolitrach Coca Coli, bowiem Bibi jest kompulsywną nikotynistką (60 papierosów dziennie!) i namiętną pijaczką Coli (minimum 3 litry dziennie i to nie jakiejś badziewnej light dla cieniasów, ale tej porządnej, złożonej pół na pół z karmelu i kofeiny!), co ma przełożenie na wyniki Bibi: nadwagę i wysokie nadciśnienie tętnicze. Czy Bibi histeryzuje z tego powodu? Czy Bibi płacze? Nie. Bo Bibi zadowalają wyłącznie wysokie wyniki. Bez względu na to, czego dotyczą. Wpadłszy w zwierzeniowy cug Bibi uszczęśliwiała każdego, kto tylko się trafił martyrologiczną opowieścią o tym, jaka nieszczęśliwa, bo macierzyńsko niezrealizowana. Temat eksploatowała tak namiętnie, że znajomi unikać jej zaczęli, no bo ileż można słuchać ciągle tego samego. 

[Do przebogatej palety zalet Bibi należy również nadużywanie okazanej jej empatii, której dosiada jak rumaka i ujeżdża, póki nie padnie.]

Rozczulając się posępnie nad marnotrawstwem własnego potencjału macierzyńskiego Bibi powierzyła ową boleść matce jednej ze swoich uczennic. Nie dlatego, że tak jej ufała, bo jej prawie nie znała, ale dlatego, że pani była dobrze wychowana i grzecznie słuchała nie uciekając, a takie audytorium zawsze skłaniało Bibi do zwierzeń. Kobieta wysłuchała i pokiwała głową ze zrozumieniem i błyskiem w oku, którego Bibi nie zauważyła. A wtedy właśnie w głowie owej pani plan się był zrodził na zrobienie Bibi dobrze. Przy następnym spotkaniu, po kilku dniach, pani owa ponownie uszczęśliwiona przez Bibi monologiem progeniturowym, poczekała aż ta wzruszywszy się nad sobą zamilknie i wbiwszy się zgrabnie w powstałą pauzę, zaproponowała Bibi… aplikowanie o bycie rodziną zastępczą dla kilkuletniej dziewczynki. I nie był to gołosłowny bąk puszczony empatycznie ku pokrzepieniu Bibi, a konkretna propozycja, bowiem – jak się okazało - pani zawodowo zajmowała się rodzinami zastępczymi oraz adopcjami, o czym Bibi pojęcia nie miała. Powiedzieć, że Bibi się zdumiała to za mało. Bibi wyskoczyła z własnej skórki i stanęła obok niej. 

[Skórka Bibi wyprężona na krzesełku i jej jaźń lewitująca obok… Warto się wysilić nieco i wyobrazić sobie to rozejście się materii i ducha, bo widok to zaiste bezcenny, który było mi dane kiedyś, jeszcze za studenckich czasów, u niej wywołać i obserwować. Odtwarzam go sobie w pamięci zawsze, gdy potrzebuję szybkiego i pewnego rozweselacza.]

Kiedy jaźń Bibi otrząsnąwszy się z pierwszego szoku wróciła do skórki, Bibi zaliczyła fazę drugą zaskoczenia, której entuzjastką jest również umiarkowaną – chwilową afazję. Elokwentna, wygadana, rzec by można, że pyskata nawet, nie potrafiła oderwać języka od podniebienia. Próbowała, szarpała się, ale za cholerę język nie chciał się odkleić. W czasie, kiedy tak się z nim mocowała, wyobraźnia wyprojektowała jej obrazy owego zastępczego rodzicielstwa: odpowiedzialność za dziecko, zajmowanie się nim, dbanie o nie, poświęcanie się dlań, a nade wszystko – co własna ektoplazma wykrzyknęła jej dyszkantem! - rezygnacja z hedonistycznego oddawania się wyłącznie swoim własnym przyjemnościom. Bibi nie przywykła do poświęcania się. Ani tym bardziej do rezygnowania z życia wyłącznie dla własnej radości. Ni chuchu! – ryknęło jej jestestwo basem. I owemu rykowi Bibi się poddała. Zaraz, jak tylko odzyskała władzę w języku grzecznie się wymiksowała i od tamtej pory starannie unikała spotkania z panią. Miast zaciążenia owocującego powiciem zafundowała sobie małego, wybałuszonego mopsa, ułożonego, a więc niekłopotliwego i prostego w obsłudze, którego wystarczy wypuścić na dwór trzy razy dziennie i który sam się sobą potrafi zająć oraz o siebie zadbać, byle mu wodę i trochę karmy w michach zostawić. Wstrząs, który przeżyła sprawił, że przewartościowała i doceniła swoje życie. Otoczenie tę zmianę zarejestrowało, choć jej nie odczuło, bowiem zmieniła jedynie temat i ton monologów ze smętnego narzekania na bezdzietność, w entuzjastyczne, niekończące się opowieści o psie. Bibi martyrologiczna to ciężka sprawa, ale Bibi entuzjastyczna to masakra. Mierzona w decybelach.  

18 komentarzy:

 1. :-) Tak, nigdy nie wiadomo kiedy nasze marzenie może się spełnić, i pogrzebać nas koncertowo. Na szczęście dla Bibi, była w sytuacji, kiedy nadchodzącemu spełnieniu można powiedzieć - poszło precz!
  Gdybym miała mopsa to też byłabym entuzjastycznie nastawiona!A że głośna? Cóż, tylko ryby i dzieci głosu nie mają (co jest obrzydliwym kłamstwem, i zostało wymyślone przez kogoś kto nigdy nie latał tanimi liniami!)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co stoi na przeszkodzie, żebyś miała mopsa? Zafunduj sobie i raduj się entuzjastycznie. Jak Bibi. Choć wątpię, żeby ktokolwiek był w stanie ją w tym entuzjazmie przekrzyczeć. Nawet cherubięta latające z mamciami tanimi liniami nie dałyby jej rady

   Usuń
  2. No, widzisz...po 47 latach posiadania czworonogów, pierwszy raz nie mam psa. I nie mogę. Jesteśmy między dializami a transplantacją. Nie mogę przynieść do domu nawet myszy. Ale ratuję się oglądaniem filmów z psami na Youtube!

   Usuń
 2. Wychowany bez zwierząt, nigdy ich mieć nie pragnąłem. I ich obecność w domu byłaby dla mnie, delikatnie mówiąc, ekscentryczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychowałem się z psem, wielką wilczurzycą konkretnie, w domu zawsze był pies. W Katowicach zwierza w domu nie mam, ale w górach jest Luśka i nie wyobrażam sobie, że mogłoby jej nie być:)

   Usuń
 3. Zafiksowanie za grzechach ciezkich nigdy nie konczy sie dobrze, jak oznajmia pismo ;) Ale opowiesc piekna!

  A taka afazja nagla tez mnie czesto spotyka w sytuacjach wyskakujacych niespodzianie zza rogu. Stoje wtedy jak slup i ani mru-mru. Na przyklad ostatnio ktos puka. Otwieram, a tam sasiad z dolu, usmiechniety od ucha do ucha, wyciaga ku mnie trzymany w rece pakunek i oznajmia glosem jasnym i radosnym "To dla ciebie"
  Kompletnie mnie zatkalo, przyznam, bo nasza zazylosc sasiedzka do tej pory nie wyszla poza stadium "scisz prosze ta muze, bo mi garnki po kuchni lataja!" A tu pakiecik, usmiech, tylko kwiatów braklo.
  Wydusilam tylko "O!" a potem jeszcze "dziekuje bardzo". I w koncu oczy moje rozpoznaly, ze to jest pakunek pocztowy, nie osobisty prezent, na szczescie.
  (Tyle ze nic nie zamawialismy, ani w skrzynce nie bylo karteczki od listonosza, nic. Okazalo sie, ze to niespodzianka dla córki od chlopaka)

  Strasznie mnie denerwuje to moje zatykanie sie!

  Ale serio 60 fajek dziennie i tyle coli?! I ona jeszcze zyje? Wyjatkowo mocny organizm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co mi przypomina, że ja też będę zmuszony wypowiedzieć tę magiczną formułkę do sąsiada z dołu, bo łoi muzyką do północy tak, że razem z łóżkiem wędruję po sypialni:)

   Usuń
  2. Bibi, jak wspomniałem wyżej, interesują tylko wysokie wyniki. Żyje, żyje i nie przejmuje się ani swoją otyłością, ani wysokim ciśnieniem, aczkolwiek raz się trochę wystraszyła, kiedy ciśnienie skoczyło jej na 240 - odwiedziła lekarza, który za głowę się złapał, leki zaordynował i Bibi je łyka. Jednak nawyków nie zmieniła. Choć nie, przepraszam, zmieniła i to radykalnie: markę papierosów na light!

   Usuń
  3. taaak, tacy muzykalni to jest prawdziwa zmora zycia sasiedzkiego. Moze trafi do niego Twoja mowa i zmieni nawyki - mam nadzieje! Do mojego w koncu trafilo (po któryms tam razie)

   Ale lighty Bibi - nooo, to sprawa zalatwiona, nie ma problema!

   Usuń
  4. Ale coli light nie zmogła:)

   Usuń
  5. No bo są jakieś granice wyrzeczenia!:)

   Usuń
 4. Jeśli los chce kogoś pokarać, to spełni jego marzenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważaj z marzeniami, bo mogą się spełnić - powiadają. I czasem mają rację.

   Usuń
 5. Ciaza i papieroski, to nie styka. Ale coz, nieodpowiedzialna za siebie, wiec jak moglaby za inne zycie. Biedny piesek.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bzdetnik , Blogger